Розмір ставок єдиного податку для фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку першої - другої груп на території підпорядкованій Кролевецькій міській раді.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755- VI із змінами і доповненнями (далі - ПКУ).

Відповідно до п. 293.1 ст. 293 ПКУ ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, другої групи - у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Так, згідно вимог ПКУ станом на 01.01.2017 максимальна сума єдиного податку для платників єдиного податку першої групи становить 160,00 гривень, другої групи - 640,00 гривень та сплачується шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.

Відповідно до п. 295.2 ст. 295 Податкового кодексу України нарахування авансових внесків для платників єдиного податку першої і другої груп здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку.

У разі якщо сільська, селищна або міська рада приймає рішення щодо зміни раніше встановлених ставок єдиного податку, єдиний податок сплачується за такими ставками (абзац 3 п. 295.1 ст. 295 ПКУ), а фізичні особи - підприємці мають право подати заяву про зміну ставки платника єдиного податку.

Рішенням Кролевецької міської ради від 27.01.2017 року б/н «Про встановлення ставок єдиного податку» для першої групи платників єдиного податку встановлено фіксовану ставку у розмірі 10 відс. до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового року, другої групи - у розмірі 12 відс. розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового року.

Відповідно до п. 293.6 ст. 293 ПКУ у разі здійснення платниками єдиного податку другої групи кількох видів господарської діяльності застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений для таких видів господарської діяльності.

У разі здійснення платниками єдиного податку другої групи господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений статтею 293 Податкового кодексу України для відповідної групи платників єдиного податку (20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року).

Згідно з ч. 5 ст. 59 Закону України від 21.05.1997 року Ш80/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон N280) акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Водночас, пунктом 4 розд. II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 20.12.2016 року №1791-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» встановлено, що у 2017 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів, які прийняті на виконання Закону №1791, не застосовуються вимоги п.п. 4.1.9 п. 4.1 та п. 4.5 ст. 4, п.п. 12.3.4 п. 12.3, п.п. 12.4.3 п. 12.4 та п. 12.5 ст. 12 ПКУ та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Таким чином, у зв'язку з прийняттям міською радою рішення щодо зміни раніше встановлених ставок єдиного податку, фізичні особи - підприємці у відповідності до абзацу 8 підпункту 298.3.1 пункту 298.3 статті 298 ПКУ мають право подати заяву про зміну ставки платника єдиного податку.

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій ст. 58 Конституції України.

Оскільки, рішення прийнято та опубліковано 27 січня 2017 року, то ставка єдиного податку для платників другої групи у розмірі 12 відс. застосовується з 01 лютого 2017 року за умови виконання статті 298 ПКУ.